Bezpieczne wakacje – o czym warto pamiętać

Asertywność

To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich. Jeden z najwyższych aktów odwagi.

Bezpieczeństwo

Wyścigi rowerowe? Tak – ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak – ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.

Ciekawość

Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość, a głupota.

Duma

Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.

Emocje

Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować własnego zdrowia i życia.

Fakty

Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób: na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.

Grupa

Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem i wraca razem. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu, przyjaciół, na których możemy liczyć w razie jakichkolwiek kłopotów.

Honor

To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym. Nie bądź obojętny – reaguj!

Internet

Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz zhejtowany!

Ja

Przyjaciel. Odważny ratownik. Dobry człowiek. To brzmi dumnie!

Krytyka

Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej. W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.

Lider

Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.

Mądrość

Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.

Niezależność

Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.

Odpowiedzialność

Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc do dorosłych.

Przewidywanie

Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.

Ratunek

Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112.

W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci:

Bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 lub Bezpłatnego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Strach

„Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

Tchórz

Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?

Unikanie ryzyka

Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia.

Wakacje

Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na rozpoczęciu szkoły.

Zagrożenia

Jest ich wiele: substancje psychoaktywne (alkohol, dopalacze, narkotyki), sekty, ryzykowne zachowania seksualne i inne… To od nas samych zależy jakie decyzje podejmujemy, ale zawsze pamiętajmy o konsekwencjach naszych wyborów.

Źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/przed-wakacjami-co-warto-wiedziec-alfabet-bezpiecznych-wakacji-rzecznika-praw-dziecka

Post Author: lukguz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *